Co warto zobaczyć w Koszalinie

Koszalin, miasto, które od Morza Bałtyckiego dzieli jedynie Jezioro Jamno, a do Mielna już stąd kilka kilometrów nie jest tak popularną miejscowością w województwie zachodniopomorskim, jak Kołobrzeg czy Darłowo. Warto jednak, jadąc nad szerokie, piaszczyste plaże, zatrzymać się tutaj na dwa, trzy dni lub dłużej. Aparat fotograficzny i mapa atrakcji wystarczą, by przywieźć z Koszalina wspaniałe wspomnienia i odrobinę odpocząć od wielkomiejskiego zgiełku.

Zabytki w Koszalinie

Chodząc po mieście nie sposób nie trafić na zabytki. Najstarsze pochodzą z okresu średniowiecza, nowsze z XX wieku, ale każdy punkt na liście zabytków potrafi zachwycić zwolenników historii zaklętej w architekturze.

Sanktuarium Matki Bożej Trzykroć Przedziwnej

Chociaż jest to jedynie niewielka kaplina pochodząca z lat 90. XX wieku, warto pospacerować w jej okolicy. Tuż obok znajdują się odsłonięte fundamenty budowli wczesnośredniowiecznej. Tereny wokół kaplicy są spore, idealne na spacer, a kościółek jest celem wielu pielgrzymek wiernych z całego Pomorza.

Wieża widokowa

Chcesz zobaczyć z góry Jezioro Jamno i rzucić okiem na wielki Bałtyk? Wieża widokowa z końca XIX wieku gwarantuje fantastyczne widoki.

Katedra Niepokalanego Poczęcia NMP

To właśnie najstarszy zabytek Koszalina. Katedra powstała w latach 1300-1333, a w ołtarzu głównym znajdują się figury z początku XVI wieku. Można tutaj zobaczyć przedwojenne witraże, czy posłuchać organów barokowych z końca XIX wieku. Najstarszym zabytkiem katedry jest chrzcielnica z XIII w.

Kaplica św. Gertrudy

Wzniesiona w 1383 roku kaplica kiedyś znajdowała się poza murami miejskimi. Jej charakter zmieniał się na przestrzeni dziejów, pełniła ona nawet funkcję teatru czy księgarni. Dzisiaj znowu jest miejscem przeznaczonym do modlitwy i zadumy. Wyróżnia się architekturą nawiązującą do stylu skandynawskiego.

Fragmenty murów obronnych

Przed wiekami koszalińskie mury obronne miały ponad 1,5 km długości, nawet 7 metrów wysokości i wzmocnione były basztami. Dzisiaj pozostały po nich fragmenty i kilka baszt, które i tak warto zobaczyć przy ul. Marii Ludwiki oraz między ul. Mickiewicza a ul. Młyńską. – Pałac Młynarza
Efektowny budynek pochodzi z XIX wieku. Obecnie znajduje się tutaj Muzeum Okręgowe ze zbiorami etnicznymi i archeologicznymi. Tuż obok polecić możemy Skansen Jamneński. Zwiedzając kolejne pomieszczenia, można wyobrazić sobie życie mieszkańców miasta przed dziesiątkami lat.

Domek Kata z XV w.

Domek Kata to nic innego jak kamienica gotycka z XV wieku, w której kiedyś mieszkał kat miejski. Takie stanowisko funkcjonowało w mieście od 1464 roku do 1839 roku, jednak kamienicę kat zamieszkiwał nawet na początku XX wieku.

Kościół Zamkowy

Kościół powstał na samym początku XIV wieku. Wojenne zawieruchy sprawiły, że wielokrotnie był rujnowany, nie oszczędził go także wielki pożar. Dzisiaj pełni funkcje sakralne i opiekuje się nim Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny.

Gmachy Rejencji i Poczty Głównej

Dwa budynki wzniesione w XIX wieku służyły jednostkom administracji i pocztowcom. Eklektyczny styl budynków wyróżnia się na tle sąsiednich gmachów i na pewno nikt, kto chodzi po mieście, ich nie przeoczy. Z poczty warto wysłać okolicznościową kartkę do bliskich i znajomych.

Ratusz i Rynek

W centralnej części miasta, jak tradycja nakazuje, znajduje się rynek. Nie sposób go pominąć w planie zwiedzania Koszalina. Znajduje się na nim modernistyczny ratusz urzędu miejskiego z 1962 roku, w pobliżu jest też katedra Niepokalanego Poczęcia NMP, a dookoła placu znajdują się liczne instytucje finansowe i sklepy.

Tablice i pomniki

Chodząc po mieście warto przyglądać się obeliskom, pomnikom oraz tablicom pamiątkowym nawiązującym do dzieł wielkich Polaków oddających cześć poległym w licznych bitwach stoczonych w obronie naszej ojczyzny. Na terenie Koszalina stoi między innymi popiersie Adama Mickiewicza, obelisk poświęcony papieżowi Janowi Pawłowi II, pomnik generała Władysława Andersa, Martyrologii Narodu Polskiego czy Nauczycieli Tajnego Nauczania.

Muzea kultury i sztuki

Nie tylko w czasie deszczu czy śniegu warto zajrzeć do lokalnych muzeów oraz jednostek kultury. Koszalin to miasto dla osób o wielu zainteresowaniach, a tutejsze muzea, zarówno te miejskie, jak i prowadzone przez osoby prywatne, posiadają bogate, efektownie wyeksponowane zbiory.

Muzeum w Koszalinie

W koszalińskim muzeum jest aż osiem stałych ekspozycji nawiązujących do historii miasta oraz Pomorza i codzienności życia jego mieszkańców. Znajdują się tutaj także eksponaty sztuki współczesnej oraz wystawy czasowe. Chcesz poznać dzieje osadnictwa, wyroby kultury materialnej, dowiedzieć się, w co wierzyli ludzie zamieszkujący te tereny od czasów epoki kamienia? W muzeum można znaleźć odpowiedzi na najbardziej nurtujące pytania.

Muzeum Włodzimierza Wysockiego

To przykład muzeum, które powstało z prywatnej inicjatywy. Mieści się w mieszkaniu przy ul. gen. Andersa i zgromadziło pamiątki związane z rosyjskim bardem i poetą Włodzimierzem Wysockim. Są wśród nich osobiste rzeczy, fotografie, rękopisy z autografami, plakaty czy programy teatralne. Muzeum współorganizuje także Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych o Włodzimierzu Wysockim „Pasje według świętego Włodzimierza”.

Muzeum Aut Zabytkowych w Mścicach

To kolejne muzeum, które nie powstałoby bez pasji i zamiłowania prywatnych twórców. W oszklonym budynku znajduje się kilkanaście unikatowych pojazdów, których na drogach już się nie spotyka. Właściciel ekspozycji wynajmuje także pojazdy na specjalne okazje: śluby, ceremonie, nagrywanie filmów.

Muzeum Wody w Koszalinie

Znajduje się na terenie Miejskich Wodociągów i Kanalizacji w Koszalinie, przy ul. Wojska Polskiego. W ponad stuletnim budynku dawnej filtrowni można bliżej poznać trzystuletnią historię wodociągów w Koszalinie. Są tutaj stare plany, mapy, fragmenty rur z XVIII wieku i urządzeń z przełomu XIX i XX wieku. Muzeum ma na celu szerzenie wiedzy o ekologii.

Muzeum Sztuki Książki

Miejsce idealne dla wszystkich miłośników publikacji książkowych. Muzeum Książki w siedzibie Wydawnictwa Artystycznego Kurtiak i Ley powstało w 1997 roku w zabytkowym budynku tegoż wydawnictwa. To prywatna kolekcja, w której znajdują się książki artystyczne, woluminy, starodruki i rękopisy. Można dowiedzieć się sporo o tym, jak tworzono książki od czasów średniowiecza po współczesność.

Zielone zakątki Koszalina

Miłośnicy przyrody z pewnością ucieszą się, że w mieście także znajdują się zakątki zielone. Można miasto zwiedzać na piechotę, spacerować z kijkami do nordic walking albo wsiąść na rower własny lub z wypożyczalni. Niezależnie od wybranej formy aktywności, zwiedzanie Koszalina odstresuje i poprawi kondycję.

Parki w Koszalinie

Żeby spędzić czas wśród zieleni, warto wybrać się do Parku Książąt Pomorskich, pomiędzy ulicami Zwycięstwa i Młyńską. Park został wpisany do rejestrów zabytków województwa i oprócz walorów naturalnych ma także wygodną architekturę parkową, miejsce do odpoczynku, a nawet do słuchania koncertów muzycznych.

Szlaki piesze i rowerowe w Koszalinie

Koszalin znakomicie nadaje się do poznawania na piechotę. Możesz zostawić samochód i udać się w trasę po miejskich ścieżkach. Większość atrakcji miasta położonych jest w centrum, blisko siebie. Jednak coraz większa popularność bagażników do rowerów oraz dostęp do rowerów miejskich za kilka czy kilkanaście złotych sprawia, że możliwe jest także zwiedzanie na dwóch kołach. Kto chciałby wyjechać poza mury miasta, może skierować się w okolicę Parnowa albo do Jamna wzdłuż rzeki Dzierżęcinki.

Plaże

Chociaż Koszalin nie leży bezpośrednio nad morzem, można z powodzeniem schłodzić się latem w wodzie. Wodna Dolina to sztucznie utworzone kąpielisko miejskie, na którym znajdują się plaża, place zabaw dla dzieci, wake park czy wypożyczalnia rowerów wodnych i kajaków.

Najważniejsze instytucje kultury w Koszalinie

Spragnieni sztuki szybko odnajdą się w Koszalinie. Tradycje teatralne i muzyczne są tutaj bardzo silne, a sceny pamiętają występy wielkich artystów. Każdy, kto ma wolny wieczór i przebywa w Koszalinie, może kupić bilet na koncert albo spektakl.

Bałtycki Teatr Dramatyczny

Bałtycki Teatr Dramatyczny im. Juliusza Słowackiego jest ważnym centrum kultury Pomorza i jedynym teatrem zawodowym w mieście. Teatr ma ogromny dorobek, długą historię i doświadczony zespół aktorów, reżyserów, scenografów. Można mieć pewność, że dowolny spektakl zrobi ogromne wrażenie na widzach.

Filharmonia Koszalińska

Orkiestra symfoniczna Filharmonii Koszalińskiej im. Stanisława Moniuszki organizuje około 140 koncertów rocznie, z czego połowę stanowią koncerty symfoniczne. Jednak nie tylko kunszt muzyków robi wrażenie na widzach, ale także sama architektura siedziby filharmonii. Oprócz koncertów w sali koncertowej muzycy występują także podczas letnich koncertów na Rynku Staromiejskim. Orkiestra znana jest nie tylko w Koszalinie, ale także poza granicami Polski.

Centrum Kultury 105

To instytucja kulturalna, która przygotowuje wiele projektów, prowadzi warsztaty artystyczne, upowszechnia wiedzę o kulturze i zachęca do zainteresowania się sztuką. Centrum kultury to sala widowiskowa, Bałtycka Galeria Sztuki, kino Kryterium oraz zadaszony miejski amfiteatr.

Teatr Propozycji Dialog

Teatr skupia się nie tylko na wystawianiu sztuk, ale także organizuje spotkania poetyckie i koncerty, rozmowy z autorami wybitnymi i cenionymi w świecie kultury.

Teatr Variete Muza

Gmach Teatru Variete Muza powstał w II połowie XIX wieku i to już czyni wizytę w tej instytucji ciekawą. Obecnie, po wielu zmianach, funkcjonuje tutaj teatr muzyczny, w którym odbywają się gale, koncerty i rewie muzyczne. Na scenie często występują artyści operowi, ale także gwiazdy muzyki popularnej i kabarety. Podczas wielu spektakli widzowie mogą skosztować dań restauracyjnych.

Atrakcje dla dzieci. Co warto zobaczyć?

Wakacje lub weekend z dziećmi w Koszalinie? To świetny pomysł! O najmłodszych pomyśleli nie tylko włodarze miasta, ale także prywatni przedsiębiorcy, którzy wzbogacili ofertę atrakcji Koszalina o miejsca doskonałe dla rodzin z dziećmi w różnym wieku.

Wioska Indiańska w Koszalinie

To idealne miejsce dla rodzin z dziećmi w różnym wieku. Każdy gość może poznać Indian z Wielkich Równin i z Północno- Zachodniego Wybrzeża. Granie na bębnach, tańce, śpiewy, zwiedzanie obozowiska, strzelanie z łuku to niezwykła przygoda zwłaszcza w piękny wiosenny czy letni dzień.

Aquapark w Koszalinie

Park Wodny Koszalin znajduje się w malowniczej okolicy, u podnóża Góry Chełmskiej. W ciepłych wodach olbrzymiego kompleksu można pływać, bawić się i relaksować. To nie tylko liczne baseny i zjeżdżalnie, w tym te znajdujące się na zewnątrz, ale także sauny, łaźnie, jacuzzi, bicze szkockie, słoneczna łąka, grota solna i lodowa. W ładną, ciepłą pogodę można wypocząć na zewnętrznym tarasie. W koszalińskim aquaparku znajdują się: basen sportowy, do nauki pływania, dla dzieci. Jest też rwąca rzeka, sztuczna fala, są wodospady rurowe i zjeżdżalnie wodne. Na terenie obiektu odbywają się także zajęcia fitness, jest też bar.

Papugarnia w Koszalinie

Gratka dla miłośników kolorowych ptaków. W papugarni można zobaczyć z bliska latające swobodnie Kakadu Alba, Kakadu Salomońskie, Aleksandretty Wielkie, Amazonkę Niebieskoczelną czy papugi z gatunku Ara Ararauna, Lora Wielka, Kakadu Różowe, Ara Marakana. Łącznie jest tutaj ok. 70 ptaków, a nad przebiegiem wizyty w papugarni czuwają przewodnicy, którzy opowiadają o tym, co lubią jeść ptaki i jak żyją.

Koszalińska Kolej Wąskotorowa

Koszalińska Kolej Wąskotorowa oferuje przejazdy zabytkowym pociągiem na fragmencie linii kolejowej Koszalin Wąskotorowy – Bobolice Wąskotorowe. Przejażdżka starym pociągiem to gratka dla miłośników kolei i dla dzieci, które często już pociągami nie jeżdżą. Z okien można podziwiać okoliczne krajobrazy.

Tramwaj wodny

Przystań, z której odpływa tramwaj wodny „Koszałek”, znajduje się nad jeziorem Jamno przy ul. Promowej. Rejs trwa kilkadziesiąt minut i służy nie tylko zwiedzaniu, ale także podróżowaniu z pominięciem korków do Mielna czy Unieścia. To doskonała okazja do poznawania okolicznej przyrody i zapoznania się z walorami widokowymi jednego z największych jezior w Polsce. Malownicza panorama jeziora na pewno pięknie wyglądać będzie na zdjęciach.

Poszukaj noclegu w Koszalinie

Korzystając z uroków zwiedzania miejscowości województwa zachodniopomorskiego, warto poszukać noclegu właśnie w Koszalinie. To z jednej strony spokojna miejscowość z daleka od zgiełku typowego dla nadbałtyckich kurortów, a wynajęcie noclegu akurat w Koszalinie będzie świetną okazją do poznania miasta i jego atrakcji.

Niedrogie noclegi do wynajęcia w Koszalinie czekają na turystów w Hoteliku Gwardia. Tutaj wypocząć może zarówno osoba podróżująca samotnie, para, jak i cała rodzina. Koszalin ma wiele do zaoferowania, dlatego z oferty noclegów warto skorzystać także poza sezonem letnim.