Co warto zobaczyć w Koszalinie

Województwo zachodniopomorskie może pochwalić się prawdziwymi perłami na wybrzeżu Bałtyku. Myśląc właśnie o tym regionie, większość turystów kojarzy Szczecin, Kołobrzeg czy Mielno. Jednak Koszalin, jako spokojna miejscowość położona tuż nad jeziorem Jamno, nie tylko zapewnia większy spokój i ciszę, ale liczbą atrakcji wcale nie odbiega od tych bardziej popularnych wśród przyjezdnych lokalizacji. Kto raz zajrzy do tego niewielkiego miasta, ten na pewno tutaj wróci, wystarczy zdecydować się na nocleg w Koszalinie.

Zabytki Koszalina

Chociaż o zabytkach Koszalina rzadko mówi się w mediach, to jednak w przewodnikach czy punktach informacji turystycznej można się przekonać, że istnieją i warte są poznania. Najważniejszym zabytkiem Koszalina jest Katedra Niepokalanego Poczęcia NMP. Nie trzeba jej długo szukać, ponieważ mieści się tuż przy Rynku. Zadbana, strzelista katedra pochodzi z 1333 r. Kilka kroków od niej stoi XIV-wieczna gotycka kamienica. Jest też Kaplica św. Gertrudy z XIV wieku, są fragmenty murów obronnych z tego samego okresu, sąsiadujące z zielonym parkiem.

Miłośnicy historii w Koszalinie znajdą też Pałac Młynarza z XIX wieku, w którym obecnie mieści się muzeum oraz niewielki skansen. Do innych zabytków należą: Kościół Zamkowy z przełomu XIII i XIV wieku, obecnie pełniący rolę prawosławnej cerkwi oraz Gmach Rejencji i Poczty Głównej. Sam Ratusz oraz Rynek nie są znakiem zamierzchłych czasów, ale jednak wzbudzają sympatię. Na Rynku znajduje się też podłużna fontanna, której woda przynosi ulgę mieszkańcom i turystom w upalne dni.

Koszalińskie muzea

Jeśli akurat w Koszalinie trafi się pogoda w kratkę, zawsze można skryć się w którymś z licznych muzeów. Co prawda wcześniej warto sprawdzić, czy jest czynne i czy będzie można je odwiedzić, ale wybór jest naprawdę spory. Jest Muzeum regionalne z miniaturowym skansenem, Muzeum Włodzimierza Wysockiego z pamiątkami po artyście, Muzeum Aut Zabytkowych w Mścicach, do którego można dotrzeć busem, Muzeum Wody czy Muzeum Sztuki Książki.

Zielone zakątki miasta

Koszalin to także wiele zieleni, w tym również tej parkowej. Szczególnie polecić można Park Książąt Pomorskich, największy miejski teren zielony. W parkach oprócz drzew, krzewów, trawników i ławek znaleźć można nowoczesne rzeźby, amfiteatr, mostek z kłódkami wieszanymi przez zakochanych czy budynek filharmonii. Koszalińskie parki pełnią więc funkcję oczyszczania powietrza, dają cień oraz zbliżają do kultury. Komu spacerowanie po parkach nie dostarcza odpowiedniej dawki przeżyć, temu polecić można piesze i rowerowe szlaki w Koszalinie oraz w jego okolicy. Tych na mapach, czy to papierowych, czy wirtualnych, nie brakuje.

Pospacerować na pewno warto w okolicach Góry Chełmskiej. To miejsce „święte”, z Sanktuarium Matki Bożej Trzykroć Przedziwnej, z niewielką kaplicą, która jest celem wędrówek pielgrzymów. Jest tutaj też Wieża widokowa z końca XIX wieku, z której widać miasto, a nawet jezioro Jamno i Bałtyk. To także miejsce, które upamiętnia powstańców listopadowych czy pobyt w sanktuarium św. Jana Pawła II i prezydentów Ryszarda Kaczorowskiego oraz Lecha Kaczyńskiego. W kompleksie Góry Chełmskiej znajdują się liczne szlaki piesze o górskim charakterze.

Atrakcje dla najmłodszych

Najmłodsi goście Koszalina nie mogą narzekać na nudę w mieście. Wymienić można kilka atrakcji, które zachwycą przedszkolaków i uczniów. Pierwszą na pewno jest Koszalińska Kolej Wąskotorowa, kursująca latem w każdy weekend na trasie Koszalin – Manowo. Koszalińska Kolej Wąskotorowa jest zabytkiem XIX-wiecznej techniki, a stuletnie, wciąż sprawne wagony, ciągnięte są przez spalinowe lokomotywy.

Jest tu też tramwaj wodny, który odpływa z przystani nad jeziorem Jamno (można dojechać do niej autobusem miejskim) do Mielna i Unieścia. Widoki podczas rejsu są o wiele piękniejsze niż te widziane z okien samochodów czy autobusów, stąd też duża popularność tej właśnie atrakcji. W Koszalinie funkcjonuje też Wioska Indiańska. Podczas zwiedzania można poznać bliżej kulturę i zwyczaje rdzennych mieszkańców Ameryki oraz zobaczyć żywe bizony.

Kto nie miał szczęścia do pogody albo nie przepada za kąpielą w morzu lub jeziorze, może odwiedzić Aquapark położony w pobliżu Góry Chełmskiej. Są tutaj baseny zewnętrzne i wewnętrzne, zjeżdżalnie, jacuzzi, są łaźnie, sauny, jest grota solna i lodowa, a nawet siłownia. Miłośnikom zwierząt polecić możemy Papugarnię, po której latają bajecznie kolorowe ptaki. Przebywanie wśród rozkrzyczanych papug i karmienie ich z ręki jest atrakcją dla całej rodziny.

Poszukaj noclegu w Koszalinie

Korzystając z uroków zwiedzania miejscowości województwa zachodniopomorskiego, warto poszukać noclegu właśnie w Koszalinie. To z jednej strony spokojna miejscowość z daleka od zgiełku typowego dla nadbałtyckich kurortów, a wynajęcie noclegu akurat w Koszalinie będzie świetną okazją do poznania miasta i jego atrakcji. Niedrogie pokoje do wynajęcia w Koszalinie czekają na turystów w Gwardia. Tutaj wypocząć może zarówno osoba podróżująca samotnie, para, jak i cała rodzina. Koszalin ma wiele do zaoferowania, dlatego z oferty noclegów warto skorzystać także poza sezonem letnim.

Łóżka w pokoju hotelowym